kadın Akademisi ''Güçlü Kadın Mutlu Aile Güçlü Toplum'' Oturumunu Gerçekleştirdi.
27.5.2021

Kadın Akademisi’nin altıncı oturumu, 25 Mayıs 2021’de Merkez Müdürümüz Prof. Dr. Nur Çetin’in açılış konuşmaları ile başlamıştır. Moderatörlüğünü Doç. Dr. Emine Şener’in yaptığı programda konuk Hocamız, akademik camiada değerli eserleriyle kendinden söz ettiren Üniversitemizin Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Refik Balay’ın sunduğu Güçlü Kadın Mutlu Aile Güçlü Toplum adlı oturumda; güçlü kadın ve özellikleri ile mutlu ailenin nitelikleri anlatıldı.

Çoşkulu ve akıcı bir şekilde, katılımcıların olumlu geri bildirimleri ile yaklaşık iki saat süren oturumda Prof. Dr. Refik Balay; güçlü topluma mutlu aile düzeniyle, mutlu aile düzenine de ancak kaliteli insan ilişkileriyle ulaşılabileceğini vurgulamış, ailede ilişkilerin kalitesini belirleyen en önemli unsurun, bu ilişkilerin merkezinde değerlerin olması olduğunu belirtmiştir. Konuşmasını: “Anne, baba ve çocuklardan oluşan aile ilişkilerinin güçlü bağlara dayanması son derece önemlidir. Aileyi yaşatan bu güçlü bağların bir ucundan erkek, diğer ucundan da kadın tutmaktadır. Erkek veya kadından birinin ihmal edildiği/kaybedildiği bir aile tasavvuru eksik ve sorunludur. Kadının ikinci plana itildiği ve önemsenmediği bir aile sisteminin mutluluk üretmesi mümkün değildir. Mutlu aile, erkeğin kadını, kadının da erkeği sevdiği ve mutlu ettiği rahmani bir sistemdir. Rahmani bir sistemin özü sevgi ve merhamete dayanır. Çocukların doğması, anne ve babanın terbiyesi altında ahlaklı, şahsiyetli ve faydalı bireyler olarak yetişmesi ailenin sevgi ve merhamet ikliminde yol almasıyla mümkündür. Kadının ezildiği/zayıflatıldığı/yok sayıldığı bir aile mutsuz ve güçsüz bir ailedir. Zayıf ailelerden meydana gelen bir toplum da zayıf bir toplumdur. Tersinden söylemek gerekirse; güçlü topluma mutlu aile üzerinden, mutlu aile düzenine ise güçlü kadın üzerinden gidilir.” Şeklinde konuşmasını sürdüren Prof. Dr. Balay, büyük ozan Neşet Ertaş’ın;

“İki büyük nimetim var

Biri anam, biri yârim

İkisine de hürmetim var

Biri anam, biri yârim.

Ana deyip de geçilmez

Yar anadan seçilmez

İkisine de kıymet biçilmez

Biri anam biri yârim.

Birisi var etti beni

Birisi yar etti beni

İkisinin de birdir yeri

Biri anam, biri yârim”.

İki büyük nimetim var” türküsünün sözleri ile konuşmasını tamamlamıştır.

Program sonunda kapanış konuşmasını yapan Merkez Müdürümüz Prof. Dr. Nur Çetin, çağdaş toplumun istikrarlı gelişmesinde sağlıklı ve güçlü ailenin öneminin yanı sıra ailede mutlu ve huzurlu ortamının sağlanması ile topluma yararlı bireylerin yetiştirilmesinde kadının rolüne değinerek, konuşmacı Hocamız Sayın Prof. Dr. Refik Balay ve tüm katılımcılara teşekkür etti.